ABD medyasından Türkiye Türkiye seçimi analizi: CNN’den dikkat çeken yorum

Bu yıl bahar-yaz aylarında yapılması planlanan seçimler memleketler arası kamuoyunun gündemine şimdiden oturdu…

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, “2023’te Orta Doğu’da takip edilmesi gereken 4 şey”  başlığını kullanarak bir derleme hazırladı. Derlemenin birinci unsuru ise Türkiye’de yapılacak seçimler oldu.

Türkiye için açılan kısımda, “Türkiye yüzüncü yılını kutlarken Erdoğan’ın gücü ne kadar kuvvetli tuttuğu test edilebilir” başlığı kullanıldı. Makalede, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet’in yüzüncü yılı için hırslı maksatlar koymuştu. Lakin 2023’te Cumhuriyet’in yüzüncü yılında Erdoğan kendisini koltuğuna sahip çıkmaya odaklanırken bulabilir. Türk Lirası son dört yılda kıymet kaybetti ve Erdoğan’ın gelenekdışı ve sıklıkla eleştirilen para siyaseti sayesinde ömür maliyetleri de fırladı” yorumu yapıldı.

Analizde, “Yıllardır idaredeki yorgunluk ve değişim isteyen yeni bir seçmen kuşağının gelmesi 2023 potansiyel olarak Erdoğan’ın gücü tutmasında azalma olacak bir yıl olabilir”  tabiri kullanıldı.

CNN’deki tahlilde Biden ile Erdoğan ortasındaki bağın soğuk olduğu öne sürüldü.

“YÜZDE 50+1 SIKINTI BİR PLAN”

Makalede muhalefetin de daha evvel olmadığı kadar kenetlenmiş olduğu aktarıldı. CNN’in internet sitesinde yayınlanan makalede, “Bu yazın başında olması beklenen seçimler Türkiye’nin iç siyaset gündemini geçen yıl domine etti. Yıllardır birinci kez muhalefet en azından şimdilik kenetlenmiş gözüküyor ve Erdoğan’ı yenebilecek bir aday etrafında toplanıyorlar. Cumhurbaşkanı geçen yıl yapılan anketlerde çok büyük takviye kaybı yaşadı. Erdoğan’ın kurguladığı başkanlık sisteminde zafer kazanılması için yüzde 50+1 oy alınması gerekiyor. İktisat yavaşlamışken bu güç bir plan” denildi.

Uluslararası arenada da Türkiye’nin takip edilmesi gereken bir ülke olduğu belirtildi. Makalede, “Uluslararası arenada kıymetli NATO müttefiki ABD ve Avrupa ile problemler yaşamaya devam ediyor” denilirken ABD’nin Suriye’de terör örgütlerini desteklemeye devam etmesi ve Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki soğuk şahsî bağlantının iki ülke ortasındaki tansiyonu gözler önüne serdiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir