ABD Dışişleri Bakanlığı: Trump ve Biden yönetimlerinin Afganistan’dan çekilme hazırlıkları yetersizdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilme sürecini inceleyen raporun bir kısmını kamuoyuyla paylaştı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın talimatıyla hazırlanan raporda, Afganistan’da Eşref Gani hükümetinin ani çöküşü ve Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Kabil’e girmesiyle ABD Dışişleri Bakanlığının “benzeri görülmemiş bir ölçek ve karmaşıklıkta” bir misyonla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Afganistan’dan çekilme sürecinden birçok ders çıkarılması gerektiği belirtilen raporda, öbür yandan ABD’nin Afganistan’daki 20 yılı aşan varlığı ve ayrılması sırasında yaşananların kendine mahsus bir tabiatı olduğu savunuldu.

Raporda, hem eski ABD Başkanı Trump hem de mevcut Lider Biden’ın ABD’nin Afganistan’daki askeri misyonunu sona erdirme kararlarının, Afgan hükümetinin varlığını sürdürebilme ve güvenliği kapsamında önemli sonuçlar doğurduğu kıymetlendirilmesine yer verildi.

Raporda, her iki idarede de çekilmeyle ilgili en makus durum senaryosunun hazırlanması ve bunun ne kadar süratli müddette gerçekleşebileceği konusundaki üst seviye değerlendirmelerin yetersiz olduğu vurgulandı.

Amerikan askerlerinin çekilmesi kararının Dışişleri Bakanlığı için “devasa bir zorluk” teşkil ettiği aktarılan raporda, ABD ile Taliban ortasında 2020’de imzalanan mutabakattan da evvel Trump’ın Afganistan’daki askeri varlığı sonlandırma niyetinin sinyallerini verdiği belirtildi.

Raporda, Trump idaresi vazifeden ayrıldığında ABD’nin Afganistan’daki diplomatik varlığını nasıl sürdüreceği, Afganlara ne olacağı üzere bir dizi kilit sorunun cevapsız kaldığı lisana getirildi.

Afganlara verilecek özel vizelerle ilgili Trump idaresinin süreci uygun yönetmediği söz edilen raporda, Biden idaresinin bu kapsamda yaptığı çalışmalardan bahsedildi.

Raporda, Dışişleri Bakanlığının Afganistan’dan çekilme kararının akabinde nasıl çalıştığına dair ayrıntılar verilirken, muhtemel bir krize karşı daha hazırlıklı olunması konusunda ise birtakım tekliflerde bulunuldu.

Bu teklifler ortasında krize hazırlık ve karşılık verebilme kabiliyetlerinin geliştirilmesi, krizle ilgilenecek özel bir yönetici takımının belirlenmesi, siyasilerle bu müddette yürütülecek temas ve kriz anında irtibat hususlarında tavsiyelere yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir