1 milyon kişiye ikramiye: En az 3 bin 685 lira ödenecek

Kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon emekçiye her yıl Cumhurbaşkanı’nın da onay vermesiyle 4 taksit halinde 52 günlük tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor.

Yılın birinci ek tediyesi 27 Ocak’ta hesaplara geçmişti, ikinci taksit ise 14 Nisan’da ödenmişti. Dün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla da yılın ikinci yarısında ödenecek tediyelerin takvimi belirlenmiş oldu.

3’üncü taksit 23 Haziran’da

Buna nazaran; çalışanlara verilecek ilave tediyenin üçüncü taksiti 23 Haziran 2023 Cuma günü yatırılacak. Son taksit ise 18 Aralık 2023’te hesaba geçecek.

Kriterler neler?

52 gün üzerinden 4 taksit olarak ödenen tediyenin, her taksitinde 13 günlük ek fiyat yatırılıyor. Ek tediyeye temel olan aylık yararların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk artırımları yahut primleri, tıpkı yardımlar, hafta ve genel tatil fiyatları dikkate alınmıyor.

En düşük fiyat asgariye göre

Ödemelerin en düşük meblağı şu anda geçerli olan minimum fiyatın brütüne nazaran hesaplanıyor. O da 10 bin 8 liraya nazaran vergi indirimli 3 bin 685 lira.

Aralık’ta ödemesi yapılacak

Asgari fiyattaki orta artırım sonrası aralıkta yapılacak ödeme de yükselmiş olacak. Ödemelerden takım alan taşeronlar, kamu çalışanları ve 4D’li daima çalışanlar yararlanıyor.

Belediyelerde çalışanların durumu

Diğer yandan belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen emekçiler ise kanunen bu şirketlerin ek tediye ödemesi mecburiliği olmadığı için ek tediye alamıyorlar.

Tediyeler haczedilemez

İlave tediyelerin haczedilmesi mümkün değil. Mevzuyla ilgili Yargıtay kararlarında da ek tediye ödemelerine haciz konulamayacağı karar altına alınmıştır. Ek tediyeden sigorta primi kesilebilir. Ayrıyeten tediyeler Damga Vergisi’ne de tabi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir